Gönüllü Elçiler Yalova Üniversitesi’ne Konuk Oldu

TRT Haber’de ekrana gelen “Gönüllü Elçiler” programı, Yalova Üniversitesi’nin uluslararası öğrencileriyle bir araya geldi. Dış İlişkiler Ofisimizin koordinasyonunda; Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünün katkılarıyla yürütülen program çekiminde; uluslararası öğrenciler Yalova'yı evleri gibi gördüklerini söyledi.

40 farklı ülkeden 146 uluslararası öğrencinin öğrenim gördüğü Yalova Üniversitesi, kapılarını TRT Haber’de yayınlanan Gönüllü Elçiler programına açtı. Türk dilini ve kültürünü, ülkemizde yaşayan uluslararası üniversite öğrencilerinin gözünden ekrana taşıyan Gönüllü Elçiler programı, yükseköğrenim görmek için dünyanın dört bir tarafından gelerek Yalova’yı tercih eden öğrencilerle buluştu. Yalova Üniversitesi yerleşkesinin yanı sıra şehrin doğal güzelliklerine de yer verilen programda, uluslararası öğrenciler Yalova’yı evleri gibi gördüklerini söyledi.

Rektör Cebeci de Eşlik Etti

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Tolga Özlü’nün üstlendiği Gönüllü Elçiler programı kapsamında, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci de uluslararası öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerle, masa tenisi oynayan Rektör Cebeci, merkezi bir şehirde sakin bir öğrencilik hayatı geçirmek isteyen öğrencilerin genellikle ilk tercihlerinin Yalova olduğunu söyledi. Yalova’nın nadir güzellikteki bir şehir olduğunu belirten Cebeci, “Türkiye’de yükseköğrenim öğrencisi olmak isteyenlerin, en çok tercih ettikleri şehirlerden birinin Yalova olması bizleri oldukça memnun ediyor. Yalova, deniziyle, coğrafyasıyla, şifalı sularıyla, iklimiyle, insanıyla, dünyanın nadir bulunan şehirlerinden biridir. Burada mutlu olmayan dünyanın başka hiçbir yerinde mutlu olamaz. Bu nedenle kampüsümüzü daha da geliştirerek, deniz manzaramızı avantaja çevirmek ve öğrencilerimiz için çok daha yaşanılır bir hale getirmek istiyoruz. Kampüsümüz, bir cazibe merkezi haline gelecek ve göz kamaştıracak. Bunu başaracağımıza inancımız tam” diye konuştu.

Ülke olarak bize sığınan mazlum ve mağdurlara umut olduğumuzu belirten Prof. Dr. Suat Cebeci, “Biz konuksever bir toplumuz. Ülkemize sığınan bütün mazlum ve mağdur milletlerin insanlarına, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hep kucak açacağız. Dünya çapında hizmetler veren resmi kurumlarımız aracılığıyla tüm mazlumlara el uzatıyoruz. Üniversitemizde konuk ettiğimiz uluslararası öğrencilerimizin tüm problemlerinin çözümü için de gerekli hassasiyeti gösteriyoruz” diye konuştu.  

Gönüllü Elçiler programı, ilerleyen günlerde TRT Haber ekranlarında yayınlanacak.