SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ - STAJ HAREKETLİLİĞİ

Merhaba Arkadaşlar,

Erasmus Staj hareketliliğinde geçen yıllarda başvurudan sonra staj yeri bulmanız için süre tanınmış olup başvuran ve barajı geçebilen her ögrenci aday öğrenci sayılmıştı.

AMA bu yıl bu sistem değişmiş bulunmaktadır.

Bu yıldan itibaren (bu yıl dahil olmak üzere) başvuru esnasında staj yerinizin kabul belgesini bize vermeniz gerekecektir. Yani başvuru esnasında staj yerinizin hazır olması gerekecektir. Staj yeri için kabul belgesi olmayan ögrenciler, staj hareketliliği için başvuru yapamayacaktır. Bu durum başvuru ilanında da belirtileceği gibi önceden duyuru ile duyurmamız staj yeri arayışınızı hatırlatmak amaçlıdır.

*Peki staj yerimi nasıl bulabilirim?

Üniversitemizin anlaşmalı olduğu bazı üniversiteler staj imkanı da sunmaktadır. erasmus.yalova.edu.tr'den Nereye Gidebilirim alt kategorisinden anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin staj imkanı sağlayıp sağlamadığını ögrenebilir, sağladığı takdirde o üniversite ile iletişime geçerek başvuruda bulunubilirsiniz.
Bunun yanısıra ESN (Erasmus Student Network) tarafından hayata geçirilen erasmusintern.org sitesinden staj tekliflerine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca staj yapmak istediğiniz kurum ve kuruluşlara mail atarak da başvuru da bulunabilir google gibi arama motorlarından staj yerleri arayarak oralara da başvurabilirsiniz.

 

*Staj yeri seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle bölümünüzle alakalı bir staj yeri seçmeniz gerekecektir. Staj yerinizi bölümünüzün de onaylaması gerekeceğini unutmayınız. İşletmeler, eğitim merkezleri, araştırma merkezleri ve işletme tanımına uyan diğer kuruluşlar staj yeri olabilir. Bu çerçevede, uygun bir işletmeden kastedilen büyüklükleri, yasal statüleri ve faaliyet gösterdikleri ekonomik sektör ne olursa olsun, özel veya kamuya ait her tür kurum/kuruluş ile sosyal ekonomi dâhil her tür faaliyette bulunan girişimdir.
Staj faaliyeti için uygun olmayan kuruluşlar:

-Avrupa Birliği kurumları ve AB ajansları
-AB programlarını yürüten ve bu kapsamda hibe alan kuruluşlar
-Misafir olunan ülkedeki ulusal diplomatik temsilciliklerimiz (büyükelçilik ve konsolosluk gibi)

*Zorunlu stajım olmasa da erasmus staj hareketliliğinden yararlanabilir miyim?
Zorunlu stajınız olsa da olmasa da erasmus staj hareketliliğinden yararlanabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için http://erasmus.yalova.edu.tr/sıkça-sorulan-sorular/ps47 ye bakabilirsiniz. Erasmus Staj İlanina çıkıldığı zaman ilanı dikkatlice okumaniz gerektiğini şimdiden hatırlatmak isterim.